Jak zapobiegać odciskom między palcami?

Jak zapobiegać odciskom między palcami?

Jak zapobiegać odciskom między palcami? Spośród wszystkich dolegliwości natury podologicznej najczęściej i najpowszechniej występującą są wszelkiego rodzaju odciski. Ten powszechny problem dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Odciski podzielić można  na kilka różnych rodzajów, biorąc pod uwagę ich wygląd czy rozmiar, a także miejsce występowania. Mogą one pojawiać się na niemal całej powierzchni stóp, od ich podeszwy do wewnętrznej strony palców. Dlaczego tak często nam dokuczają i jak skutecznie zapobiegać powstawaniu odcisków?

Jak powstają odciski?

Przyczyn powstawania odcisków może być co najmniej kilka. Są to zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Za pojawianie się odcisków na stopach mogą odpowiadać więc skłonności genetyczne, ale także stojąca praca czy nadwaga. Istnieje także specyficzny rodzaj odcisków – kurzajki – który to powstaje na skórze na skutek obecności wirusa brodawczaka ludzkiego. Tym rodzajem odcisków możemy więc zarazić się w miejscach publicznych lub pożyczając buty czy ręcznik od znajomego. 

Mimo istnienia wielu potencjalnych przyczyn powstawania odcisków za najczęstszą i najpowszechniejszą uznaje się długotrwałe noszenie zbyt ciasnych lub za małych butów oraz nieodpowiednią higienę i pielęgnację stóp. Te dwa czynniki to zdecydowany lider wśród bodźców przyczyniających się do pojawienia się uciążliwych i nierzadko bolesnych zmian skórnych. 

Dlaczego więc na stopach tworzą się odciski? Na skutek wyżej wymienionych czynników dochodzi do tarcia lub zbyt mocnego nacisku na powierzchnię skóry stopy. Ta natomiast odbiera tę sytuację za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa, wskutek czego rozpoczyna działania obronne. Komórki naskórka w zagrożonym miejscu zaczynają się namnażać, powstają coraz to nowe warstwy skóry, które następnie twardnieją, wysychają i obumierają. Wtedy też na powierzchni stóp możemy zauważyć charakterystyczną zmianę.

Odciski między palcami

podologia infoJednym z miejsc, w których nierzadko pojawiają się odciski, są przestrzenie pomiędzy palcami. Zmiany te mogą występować zarówno na wewnętrznej stronie palców, jak i na skórze pomiędzy nimi. Odciski te bywają szczególnie problematyczne – z początku trudne do zauważenia, z czasem bolesne, niełatwe do usunięcia. O odciski pomiędzy palcami szczególnie nietrudno, kiedy nagminnie nosi się źle dopasowane, w szczególności za ciasne obuwie. W zbyt wąskich butach wszystkie palce u stóp pozostają ściśnięte, wskutek czego nachodzą na siebie i ocierają się. To natomiast stanowi prostą drogę do pojawienia się problemu odcisków i wrastających paznokci. 

Przestrzeń między palcami to miejsce szczególnie podatne na powstawanie nie tylko odcisków, ale także wirusowych kurzajek. Jest to bowiem część stopy, o której nierzadko zapominamy przy wycieraniu się po kąpieli czy wyjściu z basenu, a gdzie po założeniu skarpetek i butów panują doskonałe warunki do rozwoju infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. 

Odciski między palcami – jak zapobiegać?

Odciski pojawiające się po wewnętrznej stronie palców i na skórze pomiędzy nimi to powszechny i uciążliwy problem. Warto udać się do specjalisty podologa niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów, świadczących o tworzeniu się tego rodzaju zmian. Bagatelizowanie problemu prowadzić będzie jedynie do zaognienia się dolegliwości, a w rezultacie także do dużego dyskomfortu i nieprzyjemnego bólu podczas chodzenia. 

Jak zapobiegać odciskom między palcami?
Jak zapobiegać odciskom między palcami?

Warto także podjąć odpowiednie kroki w celu zapobiegania powstawaniu odcisków lub zminimalizowaniu tego ryzyka. Jak zapobiegać odciskom między palcami? Przede wszystkim należy zawsze pamiętać o właściwej i świadomej higienie oraz pielęgnacji stóp. Regularne i dokładne mycie to podstawa, do której warto dołożyć również staranne wycieranie całej powierzchni stóp, włącznie z przestrzenią między palcami.

Co więcej, dobrze jest także regularnie nawilżać skórę stóp przy użyciu wysokiej jakości produktów, odpowiednio dopasowanych do naszych potrzeb. Szczególnie podczas cieplejszych miesięcy dobrze jest także regularnie myć i dezynfekować obuwie, ale również odpowiednio dopasowywać noszone buty. Dotyczy to zarówno jakości i rozmiaru obuwia, jak i jego rodzaju – w zimie nośmy buty zabudowane, wiosną i latem bardziej przewiewne i lekkie. Dobrym wyborem jest obuwie o starannie wyprofilowanej podeszwie o odpowiedniej grubości. Jeśli posiadamy buty na zbyt cienkiej podeszwie, warto zainwestować w profesjonalne wkładki, które poprawią ułożenie stopy, a co za tym idzie korzystnie wpłyną na ich kondycję i bezpieczeństwo oraz nasz komfort. 

Aby zapobiegać powstawaniu odcisków między palcami, ale także profesjonalnie zadbać o estetykę i zdrowie swoich stóp, warto również regularnie, od czasu do czasu, odwiedzać gabinet podologiczny, gdzie zajmie się nami doświadczony specjalista.  

 

Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl
Druk cyfrowy tonerowy a atramentowy Previous post Druk cyfrowy tonerowy a atramentowy
Upadłość konsumencka a umowa o pracę Next post Upadłość konsumencka a umowa o pracę