Jak wybrać płytki łazienkowe?

Jak wybrać płytki łazienkowe?

Jak wybrać płytki łazienkowe? Kwestia wyboru płytek do łazienki na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta. Nie wystarczy zdecydować się na wzór i kolor, w praktyce wybór płytek do łazienki jest znacznie trudniejszy, ponieważ wysokiej jakości materiały nie zawsze są dostępne.

Jak dobrać kolor płytek?

Pod wieloma względami schematy kolorów w łazience sprowadzają się do osobistych preferencji, a eksperci nie podają żadnych konkretnych zaleceń w tym zakresie. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne niuanse, których przestrzeganie ułatwi sprzątanie łazienki i stworzy w niej harmonijną atmosferę:

 • Ciemne płytki łazienkowe nie nadają się do małych pomieszczeń, a mała przestrzeń będzie węższa.
 • Zastosowanie insertów lub paneli z płytek dekoracyjnych optycznie powiększy łazienkę.
 • Jasne i neutralne kolory doskonale sprawdzą się zarówno w małych, jak i przestronnych pomieszczeniach.
 • Ciemne i błyszczące wykończenia dodają elegancji i klasy, ale w małych łazienkach powinny być ograniczone do minimum.
 • Aby stworzyć w łazience harmonijną całość, warto kupować gotowe kolekcje w idealnym zestawieniu kolorów i faktur.

Na ściany i podłogi – czy jest różnica?

Jak wybrać płytki łazienkowe?
Jak wybrać płytki łazienkowe?

Oczywiście takie płytki do łazienki powinny różnić się wytrzymałością, rozmiarem i fakturą. W przypadku ścian łazienki, które na co dzień są narażone na dużą wilgotność, warto zrezygnować z płytek o delikatnej lub mocno tłoczonej powierzchni. Dobrze zatrzymuje brud i jest trudny do czyszczenia. W przypadku podłóg płytki muszą być wytłaczane lub matowe, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia.

Glazurowane ceramiczne płytki podłogowe nie nadają się, chyba że kładziesz dywan łazienkowy. W przypadku podłóg najlepszym wyborem jest porcelana, która zapewnia najwyższy stopień odporności na nacisk i ścieranie. Duże płytki ceramiczne częściej układa się na podłodze niż na ścianie. Wynika to głównie z łatwości czyszczenia, co może być trudne do pokonania, gdy brud gromadzi się w szwach między płytami.

Czy rozmiar płytek ma znaczenie?

W przypadku dużych łazienek problem ten nie jest tak dotkliwy: właściciele takich pomieszczeń mogą wybrać kafelki o dowolnym rozmiarze i kształcie, kwadratowe lub prostokątne. Do pomieszczeń o mniejszej powierzchni zaleca się wybór płytek prostokątnych większych niż 15 x 30 cm. Mozaiki do dekoracji ścian w łazience stają się coraz bardziej popularne. Ta opcja nadaje się zarówno do przestronnych, jak i małych łazienek, ale tutaj warto wziąć pod uwagę ważny czynnik: czyszczenie takich powierzchni jest znacznie trudniejsze. Brud gromadzi się w spoinach między płytkami, co utrudnia sprzątanie łazienki. Jeśli konfiguracja łazienki jest skomplikowana, lepiej wybrać mozaiki lub małe kafelki. Eliminuje to konieczność częstego przycinania dużych płytek, co nie tylko oszczędza materiał, ale także poprawia ostateczny wygląd pomieszczenia.

 

Jak wybrać wysokiej jakości materiały?

Aby uniknąć możliwości zakupu wadliwych lub niskiej jakości płytek, należy zwracać uwagę nie tylko na informacje techniczne podane na opakowaniu, ale również na wygląd samych płytek. Przed zakupem ulubionej kolekcji warto poprosić sprzedawcę o kilka płytek, nie tylko z zewnątrz, ale i od środka.

Płytki wysokiej jakości mają następujące wskaźniki:

   • Pozytywna jakość. Płytki powinny być równomiernie pomalowane, co jest obowiązkowym wymogiem dla płytek wysokiej jakości. Jeśli kolor wygląda nierówno lub dwie identyczne płytki mają różne nasycenie kolorów, lepiej nie kupować. Jeśli płytka jest błyszcząca, musisz przesunąć dłonią po froncie, aby sprawdzić gładkość. Jeśli występują oznaki pęcherzy lub szorstkości, płytki są wadliwe lub do ich produkcji użyto przestarzałej techniki.
   • Chropowatość powierzchni. Jeśli w środkowym obszarze po przeciwnej stronie płytki pojawi się choćby niewielki rowek, nie zostanie on całkowicie wypełniony klejem podczas układania i nie będzie ściśle przylegał do ściany. Wypełnia to szczeliny między ścianą a płytą przedostającą się do niej wilgocią, powodując z czasem łuszczenie się. Aby sprawdzić ten wskaźnik, musisz przymocować dwie deski przodem: materiał złej jakości pozostawi szczelinę między deskami.
   • Chłonność. Jeśli materiał jest higroskopijny, a ściany łazienki są wyłożone tym materiałem, płytka z czasem stanie się zbyt ciężka i miejscami może się łuszczyć.

Dodatkowo na froncie płytek mogą pojawić się nieestetyczne plamy i spękania. Aby sprawdzić nasiąkliwość płytki, należy spojrzeć na jej odwrotną stronę: jeśli jest na niej wiele małych otworów, oznacza to, że płytka ma dobrą higroskopijność. Dozwolona jest tylko niewielka ilość – maksymalnie 10 małych otworów.
Wybierając płytki, warto preferować kolekcje, które są zarówno funkcjonalne, jak i piękne, ponieważ płytki w łazience są bardziej tłem dla kanalizacji i pięknych mebli.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl
Czym jest rehabilitacja Previous post Czym jest rehabilitacja
Konstrukcje drewniane klejone Next post Konstrukcje drewniane klejone