Jak wybrać najlepsze pisaki do sketchnotingu? Zdecydowana większość z nas robi notatki w tradycyjnej formie, ale coraz większą popularnością cieszą się bazgroły, czyli notatki robione ze zdjęciami w szkicach lub w inny sposób. Wykonywanie wartościowych nagrań to prawdziwa sztuka, ale tę umiejętność można nabyć dzięki regularnej praktyce. Aby osiągnąć doskonałość, musimy również zainwestować w odpowiednie markery, sprzęt, z którego będziemy korzystać. Jak wybrać odpowiedni szkicownik?
Czym są notatki ze szkicu?
Najpierw odpowiedzmy sobie na następujące pytania: Czym dokładnie jest sketchnoting i dlaczego jest tak popularny wśród różnych grup społecznych? Cóż, każdy z nas pamięta czasy studenckie lub szkolne, kiedy potrzebowaliśmy robić notatki. Zanotowaliśmy to, co powiedział nauczyciel, ale w większości nie dostaliśmy nic więcej z klasy. Skupiamy się głównie na zapisaniu konkretnych słów, nawet jeśli nie rozumiemy, co tak naprawdę mówią.
Ponadto możemy teraz używać notatek szkicowych do tworzenia notatek. Nic innego jak robienie notatek w szkicu, choć oczywiście możemy też posłużyć się tekstem pisanym. Praktyka pokazała, że szkicowanie jest popularne nie tylko wśród studentów, ale także w środowiskach korporacyjnych. Najczęściej sporządzane są tam notatki ze spotkań, konferencji czy szkoleń. Może to zrobić pracownik lub osoba z odpowiednim doświadczeniem może przygotować notatkę w imieniu całego zespołu.
- rysowanie na konferencjach przez graphic recording https://aniastaskiewicz.pl
- graphic recording https://aniastaskiewicz.pl/blog/jak-zostalam-sketchnoterka
- rysowanie na konferencjach https://aniastaskiewicz.pl/graphic-recording/
Jak poprawnie wykonać grafikę?
Niektórzy z nas ćwiczą nieświadomie szkicowanie notatek, ale w rzeczywistości tworzenie wartościowych grafik to prawdziwa sztuka. Musimy pamiętać, że nie jakość obrazu ma znaczenie – ćwicząc sporządzanie notatek szkicowych, musimy skupić się przede wszystkim na informacjach. Dlatego kluczem do sukcesu jest umiejętność wyciągania wniosków i podsumowania najważniejszych informacji. Z drugiej strony same grafiki muszą być przede wszystkim czytelne, bez względu na to, kim jest odbiorca. Aby dobrze sobie radzić, musisz najpierw mieć odpowiednie pióro. Niektórzy stosują utarte rozwiązania i mniej uwagi poświęcają temu, czym malują. Jednak profesjonalnie wykonana grafika musi być dopracowana od początku do końca.
Długopisy do szkicowania – które wybrać?
Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów markerów, które są pomocne przy szkicowaniu notatek. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w praktyce najprostsze rozwiązanie jest zwykle najlepsze. Podstawowym narzędziem, które musimy wyposażyć, jest czarny cienkopis. Przydadzą się również kolorowe pędzle lub markery. Ważne jest, aby nie pozostawiały grubych linii na stronie, ponieważ może to sprawić, że cała grafika będzie wyglądać przytłaczająco.
Niektórzy wybierają czerń do swoich notatek, inni wolą różnorodność. Wybór tak naprawdę zależy od nas, więc ilość posiadanego sprzętu musi być dopasowana do naszych preferencji. Wiele osób używa markerów z tuszem na bazie alkoholu. Charakteryzują się stosunkowo szybkim schnięciem i niebrudzeniem papieru. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w kilka markerów o różnych grubościach końcówek. Idealnie sprawdzi się podstawowa końcówka ścięta o grubości od 0,2 cm do 0,5 cm, w zależności od sposobu trzymania pisaka.
Pędzle natomiast nadają się do mniejszych form graficznych. Niektórzy, chcąc zredukować koszty i wydłużyć czas użytkowania, kupują butelki z tuszem markerowym, aby uzupełnić braki. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ale bardziej czasochłonne. Potrzebujemy tylko kilku długopisów, aby zacząć robić notatki wizualne, ale nasza kolekcja prawdopodobnie będzie się powiększać w miarę postępów. Zaczniemy zwracać większą uwagę na szczegóły, więc prawidłowe linie są dla nas bardzo ważne.
Jakim pisakiem szkicować na tablicy suchościeralnej?
Sporządzanie notatek na papierze zasadniczo różni się od sposobu, w jaki robimy notatki na tablicy. W tym drugim przypadku nie możemy użyć tradycyjnych pisaków czy markerów, ponieważ nie da się ich łatwo usunąć z powierzchni tablicy. W tym przypadku musimy użyć pisaków suchościeralnych z końcówkami o różnej grubości. Na początku wiele osób używało zwykłych długopisów, ale miały one naprawdę grube stalówki, więc z czasem przestały być dla nas wygodne.
Profesjonalne rysiki do tablic suchościeralnych są już dostępne w sklepach, ale ich wybór jest nadal bardzo ograniczony. Dzieje się tak dlatego, że metoda ta nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce. Niektórzy zamawiają długopisy przez internet, w zagranicznych sklepach, ale są też dostępne po polsku. Warto kupić, zwłaszcza jeśli robienie notatek zwykłymi pisakami nie jest już dla nas wygodne.
Ania Staśkiewicz graphic recorder |
ul. Szczecińska 1 |
70-00 Szczecin |
601 955 604 |
www.aniastaskiewicz.pl |