Czym jest rehabilitacja, jakie zabiegi obejmuje i kiedy warto się na nią zdecydować? Każdy z nas chce być zdrowy i sprawny jak najdłużej. Uwarunkowania psychofizjologiczne mają ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Czasami jednak sprawność spada z powodu wypadku lub poważnej choroby. W takim przypadku czasowa hospitalizacja i specjalistyczna opieka nie wystarczą. Często wymagana jest również rehabilitacja, pod okiem specjalisty. Czym jest rehabilitacja medyczna, kiedy jest zalecana i jakie zabiegi wchodzą w jej skład?
Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja https://www.rehabilitacja-24.pl/ to kompleksowy zespół działań podejmowanych wobec osób niepełnosprawnych, mających na celu przywrócenie im pierwotnego stanu zdrowia lub pomoc w jak najlepszym funkcjonowaniu. Rehabilitacja skupia się nie tylko na poprawie funkcji biologicznych, ale także na funkcjonowaniu społecznym i rodzinnym. W wielu przypadkach kluczowe znaczenie ma możliwość odzyskania przez pacjenta samodzielności, podjęcia pracy zawodowej lub szerszego uczestnictwa w życiu społecznym. Warto pamiętać, że rehabilitacja medyczna obejmuje nie tylko tych, którzy kiedyś cieszyli się dobrym zdrowiem, ale także tych, którzy je utracili. Termin ten odnosi się również do działań podejmowanych na rzecz pacjentów z wadami wrodzonymi, które utrudniają codzienne życie. W określanie procesu rehabilitacji zaangażowani są lekarze specjaliści oraz dobrzy fizjoterapeuci. Ich współpraca obejmuje opracowanie indywidualnego planu działania uwzględniającego potrzeby i ograniczenia pacjenta.
Cztery standardy klasycznego modelu rehabilitacji
Warto poznać cztery kryteria, jakie powinna spełniać rehabilitacja medyczna. Klasyczny model rehabilitacji zakłada, że jest to:
- wspólny,
- wczesny,
- wyczerpujący,
- bez przerwy.
Rehabilitacja powinna być dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje – niezależnie od statusu materialnego czy społecznego. Powszechny dostęp do rehabilitacji oznacza, że każdy ma dostęp do niezbędnej opieki medycznej. Ponadto rehabilitacja powinna być kompleksowa, obejmująca różne dyscypliny medyczne, z uwzględnieniem chorób współistniejących pacjenta. Niektórzy dobrzy fizjoterapeuci i doświadczeni lekarze powinni skupić się na poprawie stanu. Na skuteczność rehabilitacji medycznej wpływa również szybkość, z jaką można ją przeprowadzić. Zaleca się jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Ostatnim czynnikiem, który powinna spełniać rehabilitacja, jest ciągłość. Rekonwalescencja to proces, który wymaga czasu – nie należy go przerywać ani skracać.
Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji?
Nie sposób wymienić wszystkich propozycji naprawy. Większość pacjentów kierowano po udarze mózgu lub zawale mięśnia sercowego. Rehabilitację zaleca się również osobom po urazach i kontuzjach oraz po operacjach. Z rehabilitacji skorzystają również pacjenci cierpiący na wady postawy i różne wady wrodzone, a także otyłość, choroby układu oddechowego i choroby neurodegeneracyjne. Niekiedy rehabilitację leczniczą stosuje się u kobiet, które uskarżają się na choroby w czasie ciąży lub po porodzie. Należy pamiętać, że forma rehabilitacji będzie zależała od rodzaju schorzenia. Na przykład rehabilitacja fizyczna jest skierowana do osób z wrodzonymi lub nabytymi wadami układu ruchu. Przeznaczony jest dla pacjentów z unieruchomionymi kończynami, np. po złamaniach lub zwichnięciach. Tego rodzaju rehabilitacja jest skuteczna również dla osób, które przez długi czas były przykute do łóżka z powodu poważnej choroby. Z kolei rehabilitacja poudarowa – jak sama nazwa wskazuje – zalecana jest pacjentom po udarze mózgu. Obejmuje różnorodne działania mające na celu przywrócenie sprawności fizycznej, naukę oraz usprawnienie chodu czy rehabilitacji mowy.
Przykłady terapii rehabilitacyjnej
Podczas rekonwalescencji wykonywane są różne zabiegi i ćwiczenia. Dobry fizjoterapeuta dobiera je indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, tak aby osiągnąć jak najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie. Jednym z najczęstszych sposobów leczenia jest terapia ruchowa lub innymi słowy terapia ruchowa. Ta forma leczenia polega na specjalnie przygotowanym programie aktywności fizycznej, którą pacjent wykonuje pod okiem fizjoterapeuty lub samodzielnie w domu. Innym powszechnie stosowanym sposobem leczenia jest miejscowa krioterapia. Jest to rodzaj terapii zimnem stosowanej w miejscowym bólu. Zabiegi rehabilitacyjne obejmują również jonoforezę i terapię polem magnetycznym. Jonoforeza wykorzystuje stymulację elektryczną do stymulacji nerwów i zmniejszenia bólu przy jednoczesnej poprawie metabolizmu. Z kolei pola magnetyczne wykorzystywane są w rehabilitacji pacjentów ze złamaniami czy reumatyzmem. Na uwagę zasługuje również operacja drenażu limfatycznego. Jest to specyficzny rodzaj masażu, którego celem jest poprawa przepływu krwi i limfy. Szczególnie polecany jest w różnych przypadkach obrzęków limfatycznych i stanów zapalnych.
Spondylus rehabilitacja Szczecin |
Aleja Papieża Jana Pawła II 36 |
70-453 Szczecin |
665035035 |
www.spondylus-rehabilitacja.pl |