Korzystanie z kart RFID

Korzystanie z kart RFID

Korzystanie z kart RFID to technologia identyfikacji radiowej, która jest aktywnie wdrażana i używana prawie wszędzie. Ten typ chipa jest łączony z kartami bankowymi, dowodami osobistymi (prawo jazdy, dowód osobisty itp.), kartami do kluczy hotelowych, przepustkami itp. Zaletą kart RFID jest to, że nie wymagają bezpośredniego kontaktu ani skanowania w linii wzroku i mogą być wykorzystywane w różnych zastosowaniach, takich jak kontrola dostępu.

Co to jest system RFID?

Technologia identyfikacji radiowej (RFID) oferuje szereg znaczących zalet w porównaniu z popularnymi metodami odczytu kodów kreskowych lub pasków magnetycznych. Unikalny kod cyfrowy jest przechowywany w pamięci chipa w plastikowej obudowie karty. Znajduje się w nim również antena, która odbiera fale radiowe. Żywotność tych narzędzi identyfikacyjnych jest praktycznie nieograniczona, proces odczytu nie zużywa się mechanicznie, a cały proces nie wymaga wymiany baterii.

Zastosowanie karty RFID

Korzystanie z kart RFID
Korzystanie z kart RFID

Technologia zbliżeniowa działa poprzez rejestrowanie i przesyłanie danych zapisanych na tagach RFID. Mogą to być informacje o tożsamości, poziomach uprawnień lub inne informacje. Specyfika tej technologii polega na tym, że karta zbliżeniowa RFID nie musi stykać się bezpośrednio z czytnikiem ani być dla niego widoczna. Informacje będą udzielane zdalnie.

Karty inteligentne są odczytywane szybko i dokładnie, co pozwala na dużą liczbę skanów. Kart zbliżeniowych można używać nawet w trudnych warunkach, takich jak brud, farba, para, woda i inne. Pasywne karty plastikowe mają praktycznie nieograniczoną żywotność i są niedrogie. Tagi RFID są klasyfikowane według częstotliwości roboczej, zasilania, typu pamięci i wydajności.

Ogólna zasada działania każdego systemu RFID jest bardzo prosta. System zawsze składa się z głównych elementów: czytników i identyfikatorów. Czytnik emituje energię elektromagnetyczną do otaczającej przestrzeni. Tag odbiera sygnał z czytnika i generuje sygnał odpowiedzi, który jest odbierany przez antenę czytnika i przetwarzany. Celem systemu RFID jest bezpieczne przechowywanie wszelkich informacji, które mogą być przechowywane w formie cyfrowej. Następnie jest przekazywany do przeprowadzenia procesu identyfikacji.

Karty RFID mają szerokie zastosowanie:

 • System domofonowy i dostępowy (w identyfikacji pracowników).
 • Opłata za telefon komórkowy.
 • Transport publiczny (autobus, pociąg, metro).
 • Opłaty za autostrady (drogi płatne).
 • Zarządzanie aktywami i handel detaliczny.
 • W identyfikacji pojazdów i logistyce.
 • Produkcja.
 • Ewidencja czasu pracy.
 • Biblioteka
 • Paszport biometryczny.
 • Szkoły i uczelnie.

Obecnie plastikowe karty RFID są szeroko stosowane w wielu dziedzinach działalności. Zapewniają kontrolę dostępu do pomieszczeń produkcyjnych, obiektów biurowych i są szeroko stosowane jako karty rabatowe i klubowe.

Zastosowanie karty RFID

Jedną z głównych zalet kart RFID jest wysoki stopień ochrony zapisywanych i odczytywanych danych. Dlatego systemy RFID służą do tworzenia ważnych dokumentów i metod płatności, takich jak:

 • Dokumenty podróżne. Płatność za usługi transportowe od dawna odbywa się bezdotykowo. Przykładem są bilety komunikacji miejskiej i lądowej, które wydawane są w formie kart plastikowych.
 • Karta bankowa. Ochrona środków odbywa się za pomocą produktu z podwójnym interfejsem: płatności można dokonywać zarówno metodą stykową, jak i bezdotykową.
 • Dowód osobisty. Nowoczesne paszporty biometryczne, prawa jazdy, legitymacje studenckie, legitymacje szkolne również wykorzystują technologię RFID. Umożliwia przechowywanie podpisów cyfrowych wraz z certyfikatami i danymi biometrycznymi.
 • Do tworzenia kart paliwowych wykorzystywana jest technologia RFID. Gwarantują łatwe płatności na stacjach benzynowych. Firmy specjalizują się w tym markowym produkcie, aby klienci nie trafiali do konkurencji.
 • Karty RFID zostały wprowadzone do branży hotelarskiej na przestrzeni lat. Można nimi wchodzić do pomieszczeń. Dzięki nim pobyt w hotelu będzie bezpieczny i komfortowy. Specjalne karty pomogą śledzić zachowanie gości. Na podstawie otrzymanych informacji można opracować promocje i programy lojalnościowe.
 • Tagi RFID są powszechnie spotykane w centrach rozrywki. Specjalne karty RFID zawierają informacje o tym, ile pieniędzy dana osoba ma na swoim koncie.
 • Ta technika służy do tworzenia subskrypcji siłowni. Karta pozwoli Ci śledzić, jak często odwiedzasz klub i ile czasu w nim spędzasz. Karty z chipem RFID nadają się do płatności zbliżeniowych. Rzeczywiście, istnieje limit ilości, które można kupić w jednym czasie. Odbywa się to ze względów bezpieczeństwa. Nikt nie jest odporny na kradzież.

Kontrola dostępu za pomocą kart RFID

Koncepcja działania jest bardzo prosta: znacznik częstotliwości radiowej z danymi pracownika to w zasadzie paszport elektroniczny w postaci karty RFID. Czytniki RFID instalowane są na bramkach przy wejściu do budynku firmy, a także na drzwiach pomieszczeń, do których dostęp pracowników jest ograniczony. Wystarczy mieć przy sobie przepustkę elektroniczną, aby kod został odczytany, sprawdzony przez komputer, porównany z listą pracowników posiadających dostęp, a jednocześnie automatycznie otworzyły się drzwi, miejsce zostało zaznaczone w pamięci komputera, nazwisko i inicjały pracownika oraz datę i godzinę przejścia.

Ochrona sygnalistów w Polsce Previous post Ochrona sygnalistów w Polsce
Domy z drewna i cegły — które wybrać? Next post Domy z drewna i cegły — które wybrać?