Domy z drewna i cegły — które wybrać?

Domy z drewna i cegły — które wybrać?

Domy z drewna i cegły — które wybrać? Jeśli chcemy teraz budować własne domy, staniemy przed wyborem technologii, w oparciu o którą je zbudujemy. Z jednej strony mamy tutaj najpopularniejsze domy murowane, z drugiej do łask wracają domy drewniane. Podczas gdy ta pierwsza pozostaje najbardziej popularna, ta druga jest coraz bardziej powszechnym i rozsądnym wyborem.

W rzeczywistości jednak podejmowanie takich decyzji powinno sprowadzać się do naszych indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. W tym krótkim poradniku omówimy wady i zalety obu rozwiązań, co może pomóc w ostatecznym wyborze.

Murowany dom – plusy i minusy

Domy z drewna i cegły — które wybrać?
Domy z drewna i cegły — które wybrać?

Od wielu lat domy murowane są najczęściej wybieranym przez branżę budowlaną rozwiązaniem – uważano je za to, co naprawdę zastąpiło w przeszłości domy z bali (choć w „starej” i wówczas nieekonomicznej formie). Ich główną zaletą jest to, że łatwo znaleźć ich wykonawców – niemal każda firma budowlana jest w stanie podjąć się ich realizacji. Jednak to nie jedyna zaleta obstawiania ich. Są to również:

  1. Solidne, stabilne i wielopokoleniowe – Budujemy domy z cegły z myślą o co najmniej kilku pokoleniach. Materiały konstrukcyjne użyte podczas budowy są niezwykle trwałe, a dom jest niewrażliwy na wszelkie warunki zewnętrzne;
  2. Możliwość dostosowania do własnych potrzeb – Posiadamy bogatą kolekcję gotowych projektów domów, które upraszczają proces projektowania (a jednocześnie czynią go tańszym). Jeśli jednak chcemy, możemy całkowicie dostosować murowany dom do własnych potrzeb pod względem wielkości i układu;
  3. W pełni ocieplony – dom z cegły jest konstrukcją zamkniętą, niezależną od temperatury zewnętrznej. Chociaż jest trudniejszy do ogrzania, jest w stanie utrzymać ciepło przez dłuższy czas.

Domy z drewna i cegły — które wybrać?

W technologii murowanej domów nie zbuduje się w kilka miesięcy – to trzeba powiedzieć na wstępie. Ich montaż wymaga intensywnych prac na mokro, co jest możliwe tylko przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Prace budowlane muszą zakończyć się zimą, co oznacza, że ​​domy tego typu budowane są zwykle w ciągu dwóch sezonów (około 2 lat). Domy murowane są też trudne do rozbudowy – różne modyfikacje mogą powodować problemy techniczne, z którymi nie każdy budowniczy sobie poradzi (a niektórych po prostu nie da się zrealizować).

Domki – plusy i minusy

Domy z bali są obecnie bardzo popularne. Wynika to głównie z jednego – stawiane są bardzo szybko, zwykle w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Nie wymagają specjalnego przygotowania i można je stawiać na działkach nie nadających się pod zabudowę murowaną – wszystko ze względu na ich wyjątkowo lekką konstrukcję. Krótki czas budowy to jednak nie wszystko. Możesz także rozróżnić:

  • Proces budowy jest niezależny od warunków pogodowych – domy z bali można budować także zimą – na przykład domy prefabrykowane powstają niemal w całości w fabrykach, wymagają jedynie fundamentów, aby można je było złożyć – dosłownie – w miejscu przeznaczenia;
  • Normy efektywności energetycznej — sposób, w jaki budowane są domy z bali, można dostosować pod kątem efektywności energetycznej — mają one również potencjał, aby być domami pasywnymi. Wszystko zależy od wyboru konkretnego projektu, dzięki czemu koszt eksploatacji domu będzie niższy;
  • Przyjazne dla zdrowia – drewniane domy https://konsbud.com/drewno-klejone/ tworzą wewnątrz idealny dla zdrowia mikroklimat – są więc doskonałymi miejscami do życia i spędzania czasu;
  • Niski koszt budowy – koszt budowy domu drewnianego jest znacznie niższy niż w przypadku murowanego;
  • Wrażliwość na przebudowę – Rozbudowa domu z bali nie była tak trudna jak domu z cegły i została przeprowadzona równolegle z samą budową. Jeśli więc nasze potrzeby w zakresie powierzchni wzrosną, nie ma problemu z powiększeniem powierzchni – jeśli działka nam na to pozwala, oczywiście.

Domek z bali nie jest pozbawiony wad. Główną i najbardziej irytującą rzeczą jest ich trwałość – zwykle budowane są z myślą o jednym pokoleniu (ich materiały nie wytrzymują setek lat). W przypadku tego typu domu trudno jest znaleźć ekipę budowlaną do wykonania prac przygotowawczych – to wciąż rozwiązanie niszowe. Bliskie jest też cudu znalezienie gotowego przedmiotu, który jest wystarczająco tani, aby zaspokoić nasze potrzeby – zwykle są one wykonywane na indywidualne zamówienie (co może być zaletą, ale nie ekonomicznie). „Wadą” może być również to, że gromadzenie się ciepła jest mniejsze – szybciej się nagrzewają, ale też szybciej odprowadzają ciepło – a tym samym wymagają większej uwagi podczas pracy.

Wnioski

Zarówno domy z bali https://domyhbe.pl/pl/oferta-domow, jak i murowane mają swoje wady i zalety. Ich wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji, oczekiwań i dostępnego budżetu. Obie opcje można nazwać dobrymi, odpowiednimi i działającymi. Zbierzmy więc wszystkie cechy każdego z nich i podejmijmy decyzję zgodną z naszą własną.

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Korzystanie z kart RFID Previous post Korzystanie z kart RFID
Jak przekonać rodziców do cosplay? Next post Jak przekonać rodziców do cosplay?